رد کردن لینک ها

آشنایی با انواع اینورتر خورشیدی

وسیله ای که از آن برای تبدیل کردن جریان مستقیم DC به جریان متناوب AC استفاده می شود را اینورتر گویند.در واقع اینورتر را همانند قلب یک مجموعه خورشیدی به حساب می آورند.

اینورترهای خورشیدی برای سیستم های متصل به شبکه و سیستم های منفصل از شبکه متفاوت است و تفاوت ساختاری برای هر کدام از این سیستم ها دارد.

اینورترها از نظر فاز تبدیل به دو نوع عمده تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند.

دسته بندی اینورتر ها بر اساس شکل موج خروجی

۱-موج مربعی (square wave inverters)

۲-سینوسی اصلاح شده (modified/stepped sine wave inverters)

۳-سینوسی خالص (pure sine wave inverter)

شکل موج های اینورتر

اینورترهای موج مربعی:

ارزان ترین و در عین حال بدترین نوع اینورترها می باشد. موج مربعی یک موج نامناسب و کم صلاحیت برای بیشتر وسایل الکتریکی است. این اینورترها معمولاً ارزان،با توان هایی کمتر از ۵۰۰ وات و بیشتر برای جا فندکی ماشین استفاده می شوند. پس نتیجه می گیریم این اینورترها برای مصارف خانگی و صنعتی اصلاً کارایی ندارد.

اینورترهای سینوسی اصلاح شده:

شاید اقتصادی ترین و معمول ترین اینورتر این نوع باشد.شکل موج متناوب تولیدی از این نوع اینورتر مابین شکل موج مربعی کامل و شکل موج سینوسی خالص قرار می گیرد. از عنوان شبه سینوسی هم می توان برای این نوع اینورترها هم نام برد. از مزیت های این نوع اینورتر قیمت پایین آنهاست. در کل کارایی خوبی دارند و اکثر وسایل برقی مانند لوازم روشنایی، رادیو، بسیاری از تلویزیون ها و کامپیوترها و … را می توان با این اینورترها راه اندازی کرد.اما برای بعضی وسایل الکتریکی مانند بیشتر موتورها این توانایی را ندارند.پس نتیجه می گیریم که این اینورتر برای مصارف کوچک کاربرد دارد.

اینم میتونه مفید باشه :  شرایط و مراحل خرید تضمینی برق خورشیدی تا صد کیلووات

اینورترهای سینوسی خالص:

این اینورتر یک موج سینوسی کامل یا خالص تولید می کند.به حدی که در بعضی از اینورترها حتی یک موج سینوسی بهتر از برق شهر تولید می کند. این اینورتر قادر به راه اندازی تمامی وسایل الکتریکی در حد توان خود می باشد اما قیمت این اینورتر گران است. پس می توان گفت بهترین نوع اینورتر این مدل است و قابلیت استفاده در تمامی مصارف را دارد.

همان گونه که بیان شد بهترین نوع اینورتر، نوع سینوسی خالص آن است ولی چون گران قیمت است نمی توان از آن در بسیاری از مصارف کوچک استفاده کرد. اما از میان دو نوع اینورتر دیگر شبه سینوسی بهتر از مربعی است. زیرا با اینورتر شبه سینوسی می توان وسایل الکتریکی موتور دار مانند یخچال را راه اندازی کرد فقط تلفات توان این وسایل بالاتر می رود و عمر آنها کمی کاهش پیدا می کند. اما اینورتر موج مربعی را اصلاً نباید برای وسایل موتوری استفاده کرد چون این نوع اینورتر در یک لحظه از مقدار مثبت به مقدار منفی می رود و این تغییر علامت ناگهانی خیلی برای وسایل موتوری خطرناک است. لذا در کل تا می شود باید از اینورتر سینوسی خالص و شبه سینوسی استفاده کرد.

اینورتر متصل به شبکه (grid tie inverter):

در نوع متصل به شبکه، برق تولیدی از پنل خورشیدی به طور مستقیم به اینورتر وارد می‌شود. بنابراین این اینورتر با اینورترهای معمولی متفاوت است. زیرا برق تولید شده از پنل به دلیل تاثیرات شرایط محیطی مانند تغییرات تابش نور خورشید همیشه در حال تغییر است. پس اینورتر با یک توان ورودی یکنواخت روبرو نیست و در نتیجه باید الگوی خاصی برای تبدیل برق مستقیم به برق متناوب داشته باشد. در نتیجه قیمت اینورتر خورشیدی نسبت به اینورتر معمولی بالاتر است.

اینم میتونه مفید باشه :  یک بار برای همیشه : پنل خورشیدی چگونه کار می کند؟

اینورترهای جدا از شبکه (off grid inverte):

این نوع اینورترها همان گونه که از نامشان مشخص است قابلیت اتصال به شبکه برق را ندارند و نمی توان آنها را به شبکه متصل کرد. تقریباً تمام اینورترهایی که در خودرو و برای سیستم های کوچک استفاده می شود از این نوع اینورتر هستند.

در نوع منفصل از شبکه، اینورتر برق ذخیره شده در باتری را از ۱۲ ولت مستقیم به ۲۲۰ ولت متناوب تبدیل می‌کند تا مناسب برای استفاده در وسایل برقی خانه شود. اینورترها هرچه قدر شکل تبدیلشان سینوسی تر باشد، بهتر خواهند بود. این اینورترها مانند اینورتر متصل از شبکه نیستند زیرا برق یکنواخت باتری را تبدیل خواهند کرد.

اینورترهای خورشیدی

از معروف ترین برندهای اینورتر متصل به شبکه می توان به اس ام ای SMA، گرووات Growatt و کاکو kaco اشاره کرد. هم چنین برندهای کوتک Cotek، مینول Meanwell و کارسپا Carspa  نیز از جمله شناخته شده ترین مدل ها در زمینه اینورترهای مستقل از شبکه هستند.

 

از جمله پارامترهای مهم در اینورترها که باید مورد توجه قرار گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سیستم محافظت از تخلیه کامل باتری Deep Discharge Protection
  • سیستم محافظت از اضافه ولتاژ باتری Over Voltage Shutdown
  • سیستم محافظت از دمای بالا و یا بار بیش از حد Over Temp/Over load
  • سیستم محافظت از اتصال کوتاه Short Circut Protection
  • سیستم محافظت از جا به جایی قطب ها Reverse Polarity Protection
  • عملکرد اتوماتیک در شرایط مختلف (شناسایی بار، حالت stand by، اضافه بار، اضافه ولتاژ، اتصال مجدد و …)
  • ولتاژ ورودی متناسب با طرح ارائه شده
  • خروجی ۲۲۰ ولت سینوسی کامل با فرکانس ۵۰ هرتز

بزودی دیتاشیت اینورترهای روز دنیا همراه با قیمت آنها را می توانید در همیار سولار دریافت کنید.

بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب