رد کردن لینک ها

شرایط و مراحل خرید تضمینی برق خورشیدی تا صد کیلووات

مشترکینی که دارای انشعاب برق هستند می‌توانند نیروگاه‌های خورشیدی احداث کنند و به مدت ۲۰ سال به صورت تضمینی برق تولید شده توسط این نیروگاه‌ها را به شبکه سراسری برق تزریق کنند و درآمد کسب کنند.

دولت از سال ۱۳۹۵ تصمیم گرفت طرح خرید تضمینی ۲۰ ساله از مشترکین را اجرا کند.این طرح به منظور گسترش انرژی های تجدیدپذیر در کشور و ورود هر چه بیشتر بخش خصوصی به این صنعت ایجاد شد.تعرفه خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدید پذیر و پاک ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ توسط مقام عالی وزارت نیرو ابلاغ گردید.

در این قانون دو مدل اخذ مجوز نیروگاه خورشیدی ممکن می باشد.روش اول نیروگاه تا سقف ۱۰۰ کیلووات که نیاز به انشعاب برق خانگی یا صنعتی دارد.و روش دوم احداث مزرعه خورشیدی با توان بیش از ۱۰۰ کیلووات می باشد.در این مطلب به جزئیات کامل تا ۱۰۰ کیلووات اشاره خواهیم کرد.برای آشنایی با شرایط و مراحل خرید تضمینی برق مزرعه خورشیدی اینجا کلیک کنید.

نرخ پایه خرید برق خورشیدی

نرخ پایه ، مقداری می باشد که در ماه اول به ازای هر کیلووات پرداخت می شود.لازم به ذکر است این نرخ طی ماه و سال های آینده متناسب با یورو و تورم بیشتر خواهد شد.به عنوان نمونه در سال ۹۶ نرخ تعدیل توسط بانک مرکزی حدود ۷ درصد اعلام شد و نرخ پایه ۷ درصد افزایش یافت.

مقدار نرخ خرید پایه به شرح زیر می باشد :

ردیف ظرفیت هر نیروگاه قیمت خرید به ازای هر کیلووات
۱ نیروگاه های زیر۲۰ کیلووات ۸۰۰۰ ریال
۲ نیروگاه های زیر ۱۰۰ کیلووات ۷۰۰۰ ریال

مراحل خرید تضمینی برق خورشیدی خانگی یا صنعتی(تا صد کیلووات)

237665 - شرایط و مراحل خرید تضمینی برق خورشیدی تا صد کیلووات

فرآیند خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدید پذیر و پاک که به وسیله مشترکین برق ، تا سقف ظرفیت انشعاب احداث می گردد ، طی مراحل زیر صورت می پذیرد:

اینم میتونه مفید باشه :  شرایط و مراحل خرید تضمینی برق مزرعه خورشیدی

۱ – ثبت نام آنلاین در سایت ساتبا

۲ – بررسی مدارک توسط شرکت توزیع نیروی برق از نظر : احراز شرایط مالکیت ساختگاه ، رعایت سقف ظرفیت انشعاب و عدم وجود قرارداد مشابه در آن انشعاب

هنگام مراجعه به شرکت توزیع لطفا کارت شناسایی ملی و آخرین قبض پرداختی برق انشعاب مربوط را به همراه داشته باشید.لازم به توضیح است قبض برق باید به نام متقاضی احداث نیروگاه باشد.

۳ – ارائه مجوز اولیه به متقاضی و انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق بین شرکت توزیع نیروی برق و متقاضی برای احداث سامانه نیروگاه ( آغاز بازه زمانی ۲۰ ساله خرید تضمینی برق )

۴ – انتخاب پیمانکار ذیصلاح و عقد قرارداد احداث نیروگاه توسط متقاضی

۵ – اتمام عملیات احداث نیروگاه و اعلام به شرکت توزیع نیروگاه برق برای نصب کنتور و بازدید نهایی و راه اندازی نیروگاه

۶ – قرائت کنتور برق متقاضی در بازه ی زمانی دوماهه و صدور صورتحساب تولید برق

۷ – پرداخت صورتحساب در وجه متقاضی توسط وزارت نیرو ( توسط ساتبا به حساب شرکت توزیع مربوطه و سپس توسط شرکت توزیع به حساب مشترک )

دانلود نمونه قرارداد خرید تضمینی برق یا PPA

قرارداد نمونه بین متقاضیان و پیمانکاران ذیصلاح:(اینجا کلیک کنید)

قرارداد خرید تضمینی برق بین شرکت های توزیع نیروی برق و متقاضیان:(اینجا کلیک کنید)

درخواست مشاوره با همیار سولار

نکات خرید تضمینی برق خورشیدی از مشترکین تا سقف ۱۰۰ کیلووات

مبلغ واریزی به حساب مشترکین هر دو ماه یکبار صورت می گیرد.

از سال یازدهم نرخ پایه خرید تضمینی ۳۰ درصد کاهش می یابد.

سازمان های دولتی اجازه استفاده از بودجه دولتی برای احداث نیروگاه خورشیدی را ندارند.اما امکان واگذاری فضای ساختمان های اداری به صورت اجاره ای به سرمایه گذاران بخش خصوصی برای این موضوع وجود دارد.در این صورت ارائه وکالت محضری واگذاری فضای ساختمان به سرمایه گذار الزامی است.

داشتن انشعاب برق در محل مورد تقاضا برای نصب نیروگاه خورشیدی الزامی است.

اینم میتونه مفید باشه :  30 درصد درآمد بیشتر برای نیروگاه های ایرانی

حداکثرظرفیت سامانه خورشیدی قابل احداث محدود به ظرفیت انشعاب برق مشترک و تا سقف ۱۰۰ کیلووات می باشد.

صدور مجوز احداث نیروگاه و عقد قرارداد ۲۰ ساله برای تمام مشترکین انواع تعرفه‌های خانگی،تجاری،صنعتی وکشاورزی مقدور می‌باشد.

تمام هزینه‌های احداث نیروگاه و خریداری تجهیزات واجرای آن بعهده متقاضی بوده و با نظارت شرکت توزیع برق انجام می شود.

نیروگاه خورشیدی توسط شرکت توزیع برق به شبکه متصل می‌شود وانرژی تولید شده با کنتور مجزا به شبکه برق سراسری تزریق و اندازه گیری می‌شود که از کنتور انرژی مصرفی مشترک مجزاست.

مشترک همچنان تمام انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از شبکه سراسری برق و از طریق کنتور برقی که داشت مصرف می کند، بنابراین تغییری در مبلغ فیش برق دریافتی ایشان به وجود نخواهد آمد.

پس ازپایان دوره خرید تضمینی، سرمایه گذار مجاز به فروش برق در داخل کشور در قالب قرارداد دوجانبه، بورس انرژی، بازار برق و یا هر قالب مورد تایید وزارت نیرو خواهد بود. صادرات برق نیروگاه های موضوع این مصوبه منوط به در یافت مجوز جداگانه خواهد بود.

به منظور حمایت از بومی سازی و ساخت داخل نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک، نرخ خرید از واحدهایی که با تجهیزات برخوردار از دانش فنی، طراحی و ساخت داخل احداث می شوند. حداکثر تا ۳۰ درصد متناسبا افزایش می یابد.

در صورت انتفاع سرمایه گذاران از کمک های بلاعوض دولتی در احداث نیروگاه موضوع قرارداد خرید تضمینی برق، تعرفه خرید تضمینی برق آنها برای اجتناب از احتساب مضاعف متناسبا اصلاح خواهد شد.

نرخ های موضوع این مصوبه برای قراردادهایی اعمال می شود که نیروگاه موضوع قرارداد طی حداکثر ۱۸ ماه از زمان عقد قرارداد به بهره برداری تجاری برسد. در صورت تأخیر در بهره برداری تجاری، آخرین نرخ مصوب وزارت نیرو در زمان شروع بهره برداری تجاری از نیروگاه ملاک عمل برای دوره باقیمانده قرارداد خواهد بود.

آیا خانه شما برای نیروگاه های خورشیدی مناسب است؟

درخواست مشاوره با همیار سولار

بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب