رد کردن لینک ها

معیار میزان تابش خورشید در شهرهای مختلف

تخمین تولید انرژی خورشیدی توسط متغیر (peak sun hours (PSH صورت می گیرد.PSH همان ساعات آفتابی در طول روز از طلوع تا غروب خورشید نیست بلکه میانگین تابش خورشیدی است که یک مکان بخصوص در طول روز دریافت می کند.واحد آن kwh/m2 در روز است.

یک قیاس ممکن است به فهم این موضوع به شما کمک کند. تصور کنید که شما باید نور خورشید را درون سطل هایی با اندازه ی یک متر مربع و هر کدام ۱۰۰۰ وات ساعت انرژی خورشیدی نگه دارید. سریع‌ترین نرخ پر کردن این سطل ها در هنگام ظهر در تابستان، زمانی کهنور خورشید واقعا پایین می تابد ، رخ می‌دهد. در آن زمان، شما می‌توانید یک سطل ۱۰۰۰ وات ساعت را در یک ساعت ( یک kwh در ساعت ) پر کنید. با این حال ، در هر زمان دیگری از روز، بیش از یک ساعت طول می‌کشد تا یک سطل برابر با “یک Peak Sun-Hour” به دست آید.

PSH

یک PSH به عنوان یک ساعت در روز تعریف می شود زمانی که شدت نور خورشید به میانگین ۱۰۰۰ وات بر متر مربع می رسد.به طور مثال یک منطقه که PSH آن ۵ kwh/m2 است،به این معنی است آن منطقه ۵ ساعت برق خورشیدی دریافت می کند زمانی که میانگین شدت خورشید ۱۰۰۰ وات بر متر مربع باشد.

حالا یک مثال از محاسبه انرژی یک سیستم خورشیدی با استفاده از PSH را بررسی می کنیم.فرض می کنیم یک سیستم فتوولتاییک ۵ کیلووات در منطقه ای با PSH میانگین سالانه ۵ داریم.با دانستن توان سیستم و PSH می توانیم بدانیم سیستم چه مقدار انرژی سالیانه تولید می کند.

اینم میتونه مفید باشه :  همه چیز در مورد شارژ کنترلر خورشیدی

میانگین انرژی تولید شده در روز:

۵kw * 5hours(psh)=25 kwh

میانگین انرژی تولید شده در سال:
۲۵kwh * 365 days=9125 kwh

برای سادگی،این اعداد شامل تلفات،استهلاک و کاهش بازده نشده اند.

به طور مثال در تهران،میانگین psh از ۵ تا ۵٫۵ است.در طول سال مقدار psh بسته به زاویه پنل های خورشیدی تغییر می کند.یک سیستم با زاویه ۳۵ درجه در منطقه ای با psh میانگین ۳٫۸ در دی ماه،در تیرماه تا ۵٫۷ بالا می رود و در ادامه کاهش پیدا خواهد کرد.مقدار psh میانگین سالیانه برای این منطقه ۵ خواهد بود.

مقدار psh همچنین به زاویه قرارگیری پنل ها در برابر خورشید هم بستگی دارد.به طور مثال یک سیستم در سقف رو به جنوب با زاویه ۵۰ درجه در منطقه ای با psh میانگین سالیانه ۴٫۸ با psh میانگین سالیانه ۵ و زاویه ۳۵ درجه سنجیده شده است.این به این خاطر است که در تابستان خورشید در آسمان بالاتر قرار می گیرد.تابش خورشید بیشتری در تابستان نسبت به زمستان وجود دارد.

جهت دریافت نقشه های بروز تابش ، از سراسر جهان می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید :

https://solargis.com/maps-and-gis-data/download/

دانلود نقشه تابش تمام شهرهای ایران از جمله تهران ، مشهد ، شیراز ، تبریز ، رشت ، یزد ، کرمان ، خرم آباد ، سمنان

دانلود نقشه تابش تمام شهرهای سوریه

دانلود نقشه تابش تمام شهرهای عراق

دانلود نقشه تابش تمام شهرهای عمان

دانلود نقشه تابش تمام شهرهای افغانستان

PSH
بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب