رد کردن لینک ها

شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی

ازین پس سرمایه گذاران در نیروگاه های خورشیدی می توانند برق پاک تولید شده را علاوه بر قرارداد خرید تضمینی برق ، به خارج از کشور هم به فروش برسانند.در ادامه شرایط و مراحل صادرات برق تجدیدپذیر را برای شما شرح خواهیم داد.

وزارت نیرو در راستای افزایش اشتغال ، بهبود معیشت در مناطق مرزی ، کم آب و محروم ، افزایش سهم کشور در تامین انرژی منطقه و درآمدزایی و سودرسانی معقول به سرمایه گذاران چهارچوب صادرات برق تجدیدپذیر و پاک را فراهم آورده است.

شرایط صادرات نیروگاه های خورشیدی غیر دولتی

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی ساتبا موظف است به عنوان پنجره واحد سرمایه گذاری برای تولید برق صادراتی توسط نیروگاه های خورشیدی غیر دولتی بنا به درخواست متقاضیان احداث این نیروگاه ها برای صادرات برق به خارج از کشور ، پروانه احداث ، پروانه بهره برداری و مجوز صادرات برق خورشیدی صادر نماید.

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی در صورت درخواست سرمایه گذار احداث نیروگاه های خورشیدی جهت استفاده از ظرفیت های موضوع این مصوبه ، امکان عقد قرارداد خرید تضمینی وجود نخواهد نداشت.

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی ساتبا موظف از است قبل از مبادله قرارداهای موضوع این مصوبه ، مجوز اتصال به شبکه را از شرکت توانیر دریافت نماید.

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی هزینه ترانزیت نیروگاه های موضوع این مصوبه برای صادرات از نقطه مرجع شبکه معادل ۱۵ درصد متوسط وزنی نرخ صادرات سال قبل می باشد.

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیanimat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیanimat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی به ساتبا اجازه داده می شود تا هزینه ترانزیت برق از مرزهای کشور برای نیروگاه های خورشیدی را محاسبه و دریافت نماید.ساتبا مکلف است مبلغ دریافی بابت هزینه ترانزیت برق از مرزهای کشور را صرفا جهت پرداخت بخشی از هزینه خرید تضمینی برق از نیروگاه های خورشیدی داخل کشور صرف نماید.با توجه به این بند ازین پس درآمد ساتبا بسیار بیشتر از پیش خواهد شد و سوپاپ اطمینانی است برای سرمایه گذاران نیروگاه های خورشیدی در گرفتن درآمد های خود از ساتبا.

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی شرکت مدیریت شبکه برق ایران موظف است تغییرات نوسان تولید نیروگاه های خورشیدی را برای یک دوره پنج ساله پوشش دهد.هدف از این امر این است که نیروگاه های خورشیدی حجم صادرات سالانه برق تعهد شده ی خود را صادر کنند.

اینم میتونه مفید باشه :  شرایط و مراحل خرید تضمینی برق مزرعه خورشیدی

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی بازاریابی و عقد قرارداد با خریداران خارجی و رعایت کلیه ی قوانین داخلی و بین المللی بر عهده ی سرمایه گذار می باشد.

مراحل فرآیند احداث و صادرات برق نیروگاه خورشیدی

۱ .صدور پروانه احداث و صادرات برق خورشیدی
۲ .اخذ مجوز های مورد نیاز صادرات برق خورشیدی
۳ .تنظیم و مبادله قرارداد ترانزیت صادرات برق خورشیدی
۴ .احداث نیروگاه خورشیدی
۵ .اتصال نیروگاه به شبکه و شروع بهره برداری صادرات برق خورشیدی
۶ .نظارت بر بهره برداری و ترانزیت برق در صادرات برق خورشیدی

صدور پروانه احداث و صادرات برق خورشیدی

ارائه درخواست کتبی به ساتبا

مدارک و مستندات خود را به ساتبا ارائه دهید.ماکسیمم طی ۱۵ روز پروانه احداث شما صادر خواهد شد.

شرکت شما باید طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران ثبت شده باشد.

کارمزد دریافت پروانه را به حساب ساتبا واریز نمایید.

ضمانت نامه بانکی به میزان یک درصد مبلغ کل نیروگاه به ساتبا ارائه دهید.

مدارکی که باید به ساتبا ارائه شود

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیفرم تکمیل شده درخواست
animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیمستندات ثبت شرکت
animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیتعهدنامه امضاء شده
animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیضمانت نامه از یک بانک ایرانی
animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیتفاهم نامه با خریدار خارجی برق
animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیمختصات جغرافیایی ساختگاه پیشنهادی
animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیخلاصه مدیریتی طرح توجیهی یا feasibility study
animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیخلاصه تجارب، مالکیتها، سرمایه شرکت و مستندات مربوطه

مجوزهای لازم جهت صادرات برق خورشیدی

اخذ مجوز محیط زیست : پس از اخذ پروانه تاسیس به سازمان محیط زیست معرفی خواهید شد.این مجوز باید در تمام طول مدت ساخت و بهره برداری نیروگاه پا برجا بماند.

مجوز اتصال به شبکه از توانیر باید اخذ شود.

جهت دریافت زمین های منابع طبیعی و ملی ابتدا باید به ساتبا مراجعه کرد.سپس با در دست داشتن معرفی نامه از ساتبا به مراکز استانی منابع طبیعی و ملی مراجعه کرد.

قبل از تنظیم قرارداد ترانزیت و صادرات برق با ساتبا می بایست قرارداد PPA با کشور مربوطه بسته شود.

تنظیم و مبادله قرارداد ترانزیت و صادرات برق

شما بعد از دریافت تمام موارد در قسمت قبل می توانید به ساتبا مراجعه کنید تا قرارداد ترانزیت برای شما منعقد شود.ساتبا ماکسیمم طی ۳ تا ۴ هفته قرارداد ترانزیت و صادرات برق را برای شما آماده می کند.

جزئیات قرارداد در خود قرارداد ذکر می شود.یعنی این قرارداد برای هر پروژه متفاوت خواهد بود.اطلاعاتی نظیر مدت زمان ترانزیت برق ، تعهدات طرفین ،هزینه ترانزیت و نحوه پرداخت متغییر خواهد بود.

اینم میتونه مفید باشه :  30 درصد درآمد بیشتر برای نیروگاه های ایرانی

سایر نکات ترانزیت و و صادرات برق خورشیدی

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی متقاضی قبل از عملیات نصب کنتور و اتصال به شبکه باید مشخصات فنی تأسیسات اتصال به شبکه شامل کنتـور را از شرکت مدیریت شبکه برق ایران دریافت نماید.

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی مصرف داخلی نیروگاه باید از محل تولید آن تأمین گردد. به عبارت دیگر خالص انرژی الکتریکی تزریق شده به شبکه در محل احداث نیروگاه مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی متقاضی باید قبل از شروع بهره برداری نیروگاه، قرارداد دیگری تحت عنوان قرارداد پشـتیبانی از ترانزیـت و صـادرات برق با شرکت مدیریت شبکه برق ایران منعقد نماید که در آن کلیه شرایط و الزامات انتقال انـرژی الکتریکـی از نقطـه تزریق به شبکه تا نقطه تحویل به خریدار خارجی شامل هزینه ها و مبالغی که باید پرداخت شود و نحوه جبران نوسان تولید نیروگاه خورشیدی حداکثر در یک دوره ۵ ساله توسط شرکت مدیریت شبکه بـرق ایـران تحـت پوشـش قـرار خواهد گرفت.

تحلیل چالش ها و فرصت های ترانزیت و صادرات برق خورشیدی

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیبا توجه به بررسی شرایط فوق اولین برنده ی این فرصت ساتبا هست.ساتبا ازین پس درآمد تضمینی از ترانزیت برق خورشیدی خواهد داشت.این منبع درآمد برای ساتبا نقش کلیدی خواهد داشت تا این سازمان ازین پس با خیال آسوده تری نسبت به خرید تضمینی از نیروگاه های داخلی اقدام نماید.

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیاز طرفی با ایجاد یک منبع درآمد مناسب برای ساتبا ، ریسک سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی بسیار کم خواهد شد.این بدین معنیست که ازین پس شاهد پرداخت درآمد نیروگاه ها بدون دیرکرد خواهیم بود.

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیاشتغالزایی نیروگاه های خورشیدی بر کسی پوشیده نیست و توسعه ی این نیروگاه ها در داخل کشور علی الخصوص مناطق مرزی باعث ایجاد موج اشتغالزایی جدیدی خواهد شد.البته مناطق مرزی بیش از این نیاز به توجه دارند.

animat diamond color - شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدیسرمایه گذاران کشورهای همسایه ی ایران می توانند نیروگاه خود را در ایران احداث کنند.چرا که کشور ما امنیت بیشتری را به نسبت کشورهای همسابه دارد.لذا سرمایه گذاران این کشورها به جای پرداخت هزینه تامین امنیت نیروگاه و احداث آن در کشور خود ، هزینه ی ترانزیت برق خورشیدی از ایران را می توانند بپردازند.که این امر موجب درآمدزایی ساتبا ، اشتغالزایی در ایران ، استفاده از تولیدات ایرانی در نیروگاه و سود سرمایه گذار کشور همسایه نیز خواهد شد.

بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب