رد کردن لینک ها

۳۰ درصد درآمد بیشتر برای نیروگاه های ایرانی

پس از مدتها انتظار ساتبا قانون خرید تا ۳۰ درصد گرانتر برق خورشیدی از نیروگاه های خورشیدی ایرانی را اعلام کرد.گفته می شود این قانون که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده بود هفته ی گذشته توسط وزیر نیرو به اجرا در آمد.

در ادامه در خصوص تغییرات جدید صحبت خواهیم کرد.

چرا این قانون الآن تصویب شد؟

با توجه به نوسانات شدید ارزی در کشور ، عملا سرمایه گذاری در نیروگاه خورشیدی به صرفه نبود.بازگشت سرمایه از ۳ سال به ۶ سال رسیده بود.لذا وزارت نیرو و ساتبا آینده ی انرژی خورشیدی را در خطر دید.لذا از برگ برنده ای که برای این زمان گذاشته بود رو نمایی کرد.

انتقاد بزرگی که پیش از این تولید کنندگان از ساتبا داشتند عدم اعمال این قانون بود.اما استدلال ساتبا این بود که :

  1.  فعلا تولید کنندگان داخلی باید در شرایط مساوی به رقابت با تولید کنندگان بین المللی بپردازند تا به سطح کیفی لازم برسند.
  2. این مصوبه زمانی اجرایی می شود که سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی از سوددهی خارج شود.سپس با افزایش قیمت خرید توسط این تعرفه مجدد سرمایه گذاری در این زمینه را فعال کنند.

با توجه به اینکه امروز حدود ۷ تولید کننده در زمینه انرژی خورشیدی در کشور فعال هستند و سطح کیفی آنها به حد مطلوبی رسیده است . از طرفی هم سرمایه گذاری در این صنعت دیگر سودده نبود ساتبا این قانون جدید را تصویب کرد.با این حرکت خوب و به موقع ساتبا روحی دیگر بر پیکره انرژی خورشیدی ایران دمیده شد.

اینم میتونه مفید باشه :  شرایط و مراحل ترانزیت و صادرات برق خورشیدی

اما سوالی که پیش می آید این است که آیا این آخرین برگ ساتبا بود؟

اگر باز چالشی پیش پای این صنعت قرار گیرد ساتبا آماده ی ارائه ی راهکارهای دیگر است یا خیر؟

فرصت ها و چالش های کسب و کارها

این تغییر فرصت بسیار مناسبی را برای تولید کنندگان داخلی فراهم آورد.حدود ۱۰۰۰ نفر به صورت مستقیم در صنعت تولید پنل های خورشیدی کار می کنند.حفظ اشتغال این افراد در چنین شرایط اقتصادی بسیار مهم است.

گروه بعدی که از این فرصت منفعت می برند ، نصابان و پیمانکاران فعال در انرژی خورشیدی هستند.

همچنین سرمایه گذارانی که اقدام به تاسیس نیروگاه با پنل های ایرانی کرده اند ازین پس سود ۳۰ درصدی شامل آنها می شود.

اعضای جامعه ی علمی ایران نیز امید بیشتری برای تولید محصولات در زمینه ی انرژی خورشیدی خواهند داشت.نمونه های زیادی از اینورتر خورشیدی ، سلول های خورشیدی ، سیستم های مانیتورینگ و … در کشور ما تولید شده است که به دلیل عدم توانایی در رقابت با محصولات خارجی و چینی از گود خارج شده بودند.

اما کسب و کارهایی که به جای حمایت از کالای ملی با کیفیت به جذب نمایندگی برندهای خارجی پرداخته بودند ، با چالش رو به رو خواهند بود.سرمایه های کلانی که برای تبلیغات و برندسازی خرج کرده بودند اکنون به هدر رفته.از طرفی با توجه به آینده ی این صنعت باید تغییرات گسترده در کسب و کار خود ایجاد کنند.بدیهیست اگر واردات پنل های خارجی را متوقف کنند و همکاری خود با شرکت های اصلی را قطع کنند عملیات گارانتی و خدمات پس از فروش پنل هایی که از پیش فروخته اند نیز دچار مشکل خواهد شد.لذا صاحبان نیروگاه که پیش از این اقدام به نصب پنل های خارجی کرده اند بهره مندی از ضمانت ۲۵ ساله برای آنها دچار مشکل خواهد شد.

اینم میتونه مفید باشه :  7 مورد از مزایای سیستم های خورشیدی

جدول ضرایب ساخت داخل

لازم به ذکر است که استفاده از تجهیزات داخلی قیمت خرید را تا ۳۰ درصد افزایش می دهد.اگر تجهیزات خورشیدی را به صد واحد تقسیم کنیم :

سهم پنل خورشیدی ۵۷ واحد ، سهم اینورتر متصل به شبکه ۲۴ واحد ، سهم اتصالات الکتریکی ۲۴ واحد و سیستم مانیتورینگ ۵ واحد می باشد.

متناسب با ضرایب فوق درصد ایرانی بودن نیروگاه شما مشخص خواهد شد.پس از آن تا سقف سی درصد نرخ خرید پایه ی شما افزایش پیدا خواهد کرد.

مثال : اگر شما در نیروگاه خود صرفا از پنل های خورشیدی ایرانی استفاده کنید.۵۷ درصد نیروگاه شما ایرانی می باشد.پس نرخ خرید شما ۱۷/۱ درصد بیشتر از نرخ پایه خرید تضمینی برق خورشیدی می باشد.

۰٫۵۷*۳۰=۱۷/۱

 

بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب