رد کردن لینک ها

آموزش شبیه سازی نیروگاه خانگی خورشیدی با PV syst (جلسه آخر)

قسمت اول آموزش نرم افزار PV syst (معرفی کلیات)

قسمت دوم آموزش نرم افزار PV syst (انتخاب نوع سازه نیروگاه خورشیدی و زاویه ی قرارگیری )

قسمت سوم آموزش نرم افزار PV syst (انتخاب و آرایش تجهیزات اعم از پنل و اینورتر خورشیدی)

 

گزارش گیری از شبیه سازی نیروگاه خانگی

برای مشاهده و تحلیل گزارش هایی که نرم افزار شبیه سازی می کند پس از تکمیل اطلاعات الزامی و تایید آنها توسط نرم افزار با سبز یا زرد شدن هر دکمه  بر روی دکمه ی simulation کلیک می کنیم.همانطور که دیدید در قسمت های قبل اقدام به طراحی یک نیروگاه خانگی و یا پشت بامی کردیم.

در گام بعد باید محدوده ی زمانی برای شبیه سازی را مشخص کنیم.حتما توجه داشته باشید که محدوده ی زمانی با داده های مربوط با نقطه ی مکانی منتخب باید تطابق داشته باشد و در غیر این صورت امکان شبیه سازی نیست.

در این بخش داده هایی که در مرحله ی قبل وارد کرده ایم به صورت خلاصه نمایش داده می شود تا از خطای احتمالی جلوگیری کند.همچنین این بخش دارای یکسری تنظیمات اضافه برای شخصی سازی عملیات گزارش گیری می باشند که در پیوست سه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

pvsyst report
گزارش گیری نرم افزار پی وی سیستم

پس از انتخاب بازه ی زمانی بر روی دکمه ی کلیک کنید.در نظر داشته باشید که عملیات شبیه سازی چند ثانیه زمان می برد و پس از اتمام این عملیات بر روی ok کلیک کنید.

در پنجره ی جدید نمودار میزان خروجی و ورودی سیستم خورشیدی را می توانید مشاهده کنید که این نمودار جزئیات بیشتری درباره ی رفتار سیستم به شما ارائه می دهد.این نمودار در حالت عادی به ازای تمام روزهایی که عملیات شبیه سازی انجام شده است میزان انرژی الکتریکی تولید شده در آرایه ها را نسبت به میزان انرژی که به مصرف کننده ها پس از محاسبه ی انرژی اتلاف شده می رسد را نمایش می دهد.

اینم میتونه مفید باشه :  بررسی باتری خورشیدی،یکی از اجزای اصلی سیستم های خورشیدی

به عنوان نمونه همانطور که در تصویر صفحه ی بعد مشاهده می کنید به ازای تولید انرژی الکتریکی به وسیله ی پنل ها در هر سه کیلووات ساعت در هر متر مربع در یک روز حدود ۲۰ کیلو وات انرژی در همان روز به مصرف کننده ها تزریق می شود.حال این که مصرف یک روز ۳ کیلو وات باشد یا مقداری دیگر بستگی به سایر شرایط علی الخصوص شرایط جوی دارد که این مقادیر در طول روزهای مختلف سال با همدیگر متفاوت هستند.

توجه داشته باشید که برای یک سیستم متصل به شبکه در صورتی که المان ها به درستی انتخاب و طراحی شده باشند نمودار باید به صورت یک خط مستقیم و دیورژانس (عملگر محاسبه ی پراکندگی) کم باشد.

 

solar plant efficiency
کیفیت نیروگاه خورشیدی خانگی

همچنین در پنجره ی فوق امکاناتی برای بررسی ریز جزئیات و نمودار های سیستم می باشد که فعلا از آنها صرف نظر می کنیم و به سراغ اصلی ترین قسمت گزارش گیری می رویم  و بر روی report کلیک می کنیم تا گزارش و طرح توجیهی نهایی نمایش داده شود.توجه داشته باشید که برای تسهیل در امر گزارش گیری و به اشتراک گذاری گزارش از نسخه ی حرفه ای نرم افزار استفاده کنید.

پنجره ی باز شده ی جدید شامل چند صفحه می باشد که هر یک شامل اطلاعات متفاوتی هستند.در حالت عادی برای همین شبیه سازی که تا کنون با هم انجام داده ایم سه صفحه برای ما نمایش می دهد.توجه داشته باشید که برای شبیه سازی های گسترده تر و با جزئیات بیشتر نظیر رسم نقشه ی دقیق سیستم و یا وارد کردن زمان هایی که سیستم با سایه مواجه می شود تعداد صفحات گزارش گیری به نه صفحه هم می رسد.

اینم میتونه مفید باشه :  زیباترین کاربردهای پنل های خورشیدی در دنیا (گزارش تصویری)

صفحه ی نخست گزارش گیری شامل تمام پارامترهای بنیادی شبیه سازی که پیش تر وارد کردیم می باشد نظیر طول و عرض جغرافیایی پروژه ، زاویه ی پنل ها و جهت قرارگیری آرایه و …

صفحه ی دوم از گزارش نیروگاه خانگی به کمک پی وی سیستم

نشان دهنده ی میزان تولید ماهانه می باشد.این قسمت بهترین راهکار برای ایجاد طرح توجیهی در صنعت می باشد و بسیار پر کاربرد است.همچنین می توانید این مرحله را به صورت سالانه در نظر بگیرید کافیست در مرحله ی قبل تیک را روی سالانه می گذاشتید.

صفحه ی سوم از گزارش نیروگاه خانگی با نرم افزار PV syst

نمودار هدر رفت انرژی را به ما نشان می دهد که چند درصد از انرژی در کدام بخش ها به مرور زمان از بین می رود.برای مثال همانطور که می دانید که هر چه قدر سیم کشی قسمت های DC زیاد تر شود میزان هدر رفت نیز بیشتر می شود.وجود این قسمت در طرح توجیهی بسیار مهم است زیرا کیفیت طرح را نشان می دهد و اینکه آیا استفاده از این عناصر مثمر ثمر تر است یا عناصر دیگر و برتری طرحی نسبت به طرح دیگر را می سنجد.

 

این از آموزش سریع و مفید نرم افزار پی وی سیستم.امیدواریم که برای عزیزانی که برای اولین بار میخواستند با این نرم افزار کار کنند و یا گزارشی از اون رو به شرکت توزیع برق و یا ساتبا ارائه بدهند مفید واقع شده باشه.چنانچه مشکل شما عزیزان حل شد ، باعث خوشحالی ماست.اگر نیاز به مشاوره و همیاری بیشتر داشتید تیم مشاوران زبده همیار سولار آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.همچنین اگر تمایل به یادگیری بیشتر داشتید می تونید مقاله های آموزش حرفه ای رو دنبال کنید.

بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب