رد کردن لینک ها

آموزش شبیه سازی نیروگاه خانگی خورشیدی با PVsyst(جلسه۱)

ضمن عرض سلام خدمت همیار سولاریای گرامی ، خیلی خوشحال هستیم که تو چند قسمت می خوایم در کنار شما به مرور و آموزش جز به جز نرم افزار پی وی سیستم برای شبیه سازی سیستم های مختلف خورشیدی بپردازیم.همونطور که تو عنوان بهش اشاره کردم این دو قسمت از آموزش نرم افزار PVsyst صرفا برای بررسی سریع هستند..سپس مجددا برمی گردیم و به آموزش همراه با ذکر جزئیات ریز اشاره خواهیم کرد.

همونطور که می دونید پی وی سیستم یکی از معروفترین نرم افزارهای شبیه سازی انرژی خورشیدی در جهان هست.تو ایران هم چون ساتبا از اون به عنوان مرجع شبیه ساز و گزارش گیر برای پروژه ها یاد کرده لذا به پر کاربردترین نرم افزار در ایران هم نایل گشته.

توجه فرمایید که برای ارائه ی خروجی مد نظر به شرکت توزیع برق یا ساتبا خروجی که به کمک نرم افزار در همین دو قسمت ایجاد می شود مناسب است.لذا پس از انجام تمام امور دو قسمت فایل نهایی را در پرونده خود قرار دهید.اما جهت شبیه سازی سه بعدی ، سایه ، اقتصادی و … به قسمت های آموزشی پیشرفته مراجعه کنید.

آشنایی با نرم افزار PVsyst

Pvsyst نرم افزاری جهت شبیه سازی و مدل سازی برای مزارع و نیروگاه خورشیدی در مقیاس و همچنین کاربرد های مختلف می باشد.

این نرم افزار در دید نخست توانایی شبیه سازی از سیستم های متصل به شبکه ، مجزا از شبکه و همچنین پمپ آب خورشیدی را داراست که تمام پارامترهای لازم برای انجام محاسبات و رسم نمودار و همچنین آرایش سه بعدی آرایه های خورشیدی را لحاظ می کند.

فصل اول : معرفی مقدماتی ابزارهای موجود در نرم افزار PVsyst

شبیه سازی با نرم افزار پی وی سیستم
معرفی مقدماتی ابزارهای موجود در نرم افزار PVsyst

پس از اجرای نرم افزار در نسخه ی ۶ با صفحه ی بالا مواجه می شوید.که در واقع فهرست ابزارهای نرم افزار و همچنین چهار ابزار اصلی آن  را به شما نشان می دهد که این چهار ابزار عبارت اند از :

اینم میتونه مفید باشه :  آموزش شبیه سازی نیروگاه خانگی خورشیدی با PV syst (جلسه3)

۱٫طراحی مقدماتی یا preliminary design در PVsyst

به کمک این ابزار خیلی سریع زیر ساخت ها و حداقل های لازم در هر پروژه ی خورشیدی را می توانیم محاسبه کنیم.

این ابزار در محاسبات اولیه ی  نیروگاه های مستقل از شبکه و موتورهای آبکشی از چاه بسیار مفید است و در نیروگاه های متصل به شبکه هم ابزاری مفید و فوق العاده سریع برای محاسبه ی توان تولیدی هر آرایه ی خورشیدی با توجه به ابعاد آرایه ها می باشد.به عنوان نمونه برای اجرا کردن پروژه ی متصل به شبکه بر روی بام منزل مسکونی با وارد کردن اطلاعات اولیه ی جغرافیایی و المان ها در نرم افزار و همچنین  وارد کردن مساحت سقف خانه که قرار است آرایه ها بر روی آن قرار بگیرند ، عملیات شبیه سازی انجام می شود و تمام داده های مدنظر که در یک پروژه ی خورشیدی کاربرد دارند خیلی سریع محاسبه می شوند نظیر توان و محاسبات اقتصادی و …

البته باید توجه داشت داده های این قسمت از نرم افزار چون براساس تخمین ماهانه ی نحوه ی تابش خورشید در منطقه می باشند ممکن است دارای تقریب باشند و مناسب جهت ارائه ی طرح توجیهی به مشتری نمی باشد لذا برای محاسبات دقیق تر  و دخیل کردن سایر پارامتر ها نظیر اینورتر (مبدل) ، شارژکنترلر ، مقاومت مصرفی در سیم ها و … باید رو به ابزارهای دیگر بیاوریم که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

آموزش نرم افزار PVsyst
نمایی از شبیه سازی سریع با پی وی سیست

۲٫طراحی پروژه یا project design در PVsyst

اصلی ترین بخش نرم افزار شبیه ساز می باشد که در محاسبات و شبیه سازی پروژه ی خورشیدی به صورت کامل می پردازد و تمام فاکتورها را مد نظر دارد.

طراحی نیروگاه آنگرید خورشیدی
پنجره طراحی پیشرفته پروژه در پی وی سیستم

شامل پیکربندی های مرتبط با اطلاعات و داده های هواشناسی ، آرایش آرایه های خورشیدی ،محاسبات نحوه ی تابش خورشید نظیر هوای ابری،محاسبات سیم کشی ها ،مقاومت های درونی المان ها ،محاسبات دقیق اقتصادی با ریزترین جزئیات و … می باشد.

یکی از تفاوت های طراحی مقدماتی و طراحی پروژه در این است که در قسمت مقدماتی محاسبات بر اساس تخمین ماهانه جمع آوری می شوند و سپس به سال تعمیم داده می شوند اما در قسمت طراحی پروژه محاسبات بر اساس داده های هر ساعت جمع آوری می شوند که تقریب بسیار بهتری است و سپس به سال تعمیم داده می شوند.لذا با توجه به نکات مذکور ابزار طراحی پروژه برای ارائه ی گزارش و طرح توجیهی بسیار موثر می تواند واقع می شود.

اینم میتونه مفید باشه :  تقسیم بندی سیستم های خورشیدی فتوولتائیک

۳٫پایگاه داده یا Database در نرم افزار PVsyst

این بخش شامل اطلاعات آب و هوایی ، مدیریت الگوریتم شبیه ساز و مدیریت عناصر مصنوعی که در روند شبیه سازی استفاده می شوند ،وارد کردن اطلاعات به روز و یا تغییر در داده ها می باشد.به عنوان نمونه شما در حال استفاده کردن از باتری خاصی می باشید که در پایگاه داده ی نرم افزار موجود نمی باشد ،بدین منظور جهت تسهیل در امر محاسبه باید ویژگی های عنصر خود را در پایگاه داده وارد کنید تا محاسبات انجام شوند.

آموزش نرم افزار PVsyst
پنجره ی دیتابیس نرم افزار پی وی سیست

۴٫ابزارهای مرتبط دیگر یا tools در PVsyst

افزونه هایی را ارائه می دهد که هر کدام به ما در  شبیه سازی رفتار سیستم های خورشیدی خدماتی را ارائه می دهند . هدف این بخش بالابردن دقت شبیه سازی و همچنین گزارش گیری های خاص و رسم نمودار می باشد.به عنوان مثال شما می توانید چندین نقطه ی جغرافیایی مختلف را با یکدیگر به بررسی بگذارید بدون اینکه هیچ سیستمی را طراحی کنید.درواقع این بخش به شما در مدیریت زمانتان بسیار کمک خواهد کرد.

 

حال که شما دید کلی نسبت به نرم افزار پیدا کردید ، لطفا یک مرور کلی با همیار سولار انجام دهید:

  • نرم افزار پی وی سیست دو قسمت برای طراحی دارد.
  • در قسمت طراحی سریع صرفا یکسری محاسبات سرانگشتی انجام می شود.
  • گزارش مورد نظر ساتبا از طریق شبیه سازی پیشرفته یا Project design باید انجام شود.(قسمت بعد)
  • پی وی سیستم به کمک اطلاعات اولیه ی دیتابیس از طریق ابزار های طراحی به نتایج شبیه سازی می رسد.
  • اطلاعات دیتابیس PVsyst را می توان به صورت دستی و آنلاین اضافه نمود.
بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب