رد کردن لینک ها

۴ دلیل برای کاهش ۴۰ درصدی قیمت پنل خورشیدی در ماه گذشته

اگر مطلب قبلی همیار سولار مبنی بر قیمت های بروز پنل های خورشیدی از سراسر جهان را خوانده باشید ، متوجه خواهید شد که قیمت پنل های خورشیدی معروف در سراسر دنیا طی یک ماه گذشته با افت ۴۵ درصد مواجه شدند.

چنانجه مطلب قبل را مطالعه نکرده اید ، پیشنهاد می شود حتما یه سری به مطلب بروزترین قیمت پنل های خورشیدی بزنید.

خیلی از همراهان همیار سولار از طریق فرم تماس با همیار و پرسش سوال از همیار ، از ما پرسیدند که دلیل کاهش این قیمت جهانی چه چیزی می تواند باشد.ما هم جهت پاسخگویی به تمام علاقه مندان و فعالان انرژی خورشیدی در ایران و جهان این مطلب آموزشی را در مجله آموزش انرژی خورشیدی آماده کردیم.

همراهمان باشید تا به بررسی این کاهش قیمت بپردازیم.

قیمت روز پنل خورشیدی 300x141 - 4 دلیل برای کاهش 40 درصدی قیمت پنل خورشیدی در ماه گذشته۱ . کاهش هزینه های تولید پنل خورشیدی

بدیهی ترین عاملی که می تواند موجب کم شدن هزینه های تولید پنل خورشیدی شود ، کاهش قیمت سلول خورشیدی ، متریال مکمل تولید پنل و خطوط تولید است.با توجه به زیاد شدن شرکت های تولید کننده خط تولید پنل خورشیدی ، تولید کنندگان سلول و پخش کنندگان سایر مواد اولیه خود به خود قیمت این موارد کم شده است.

علاوه بر این مورد توسعه ی شرکت های تولیدی بزرگ و تولید در مقیاس های بسیار بالاتر موجب کاهش قیمت در اثر تولید انبوه پنل خورشیدی شده است.سابق بر این به دلیل نوپا بودن بازار انرژی های تجدیدپذیر تولید انبوه ریسک بیشتری داشت اما با توجه به سیاست های جدید در سطح دنیا و حرکت به سوی پنل های خورشیدی ، ریسک این تولید کاسته شده است.

۲ . پیشرفت روز به روز فناوری سلول های خورشیدی

شرکت های تولید کننده بر روی افزایش راندمان سلول های خود کار می کنند.امروز راندمان پنل های خورشیدی موجود در بازار به ۲۲٫۵ درصد رسیده است.این امر باعث شده است تا شرکت های تولید کننده پنل با بازدهی کمتر اقدام به فروش پنل های کم بازده تر خود در بازه ی راندمانی ۱۵ تا ۱۸ نمایند.

اینم میتونه مفید باشه :  بزرگترین مزرعه های خورشیدی جهان قسمت اول

البته ذکر این نکته لازم است که راندمان پنل خورشیدی صرفا در جایی که پنل اشغال می کند تاثیر می گذارد.لذا تعداد پنل های خورشیدی و مساحت اشغالی برای نیروگاه ها در حال کاهش می باشد.

این ویژگی که در آینده نزدیک بسیار بیشتر خواهد شد ، می تواند فرصت مناسبی باشد تا انرژی خورشیدی سبقت چشمگیری را نسبت به سایر رقبای خود در تولید برق داشته باشد.

۳ . حذف مالیات اجرای سیستم های خورشیدی

در خیلی از کشورهای دنیا از جمله ایران که مسئولیت بررسی امور انرژی خورشیدی بر گردن ساتبا می باشد ، مالیات بر انرژی های خورشیدی طبق چهارچوب خاصی اخذ نمی شود.برای مثال در ایران ۱۰ سال اول نیروگاه ها معاف از مالیات هستند.در برخی از کشورهای اروپایی نیز ۳۰ درصد مالیات انرژی خورشیدی بخشیده شده است.

همین قوانین جدید مالیاتی که طی سالهای اخیر انعطاف بیشتری داشته اند باعث شده تا قیمت پنل های خورشیدی کم شود.

شاید برای شما جای سوال باشد که حذف مالیات از استفاده کنندگان پنل های خورشیدی چه تاثیری بر قیمت فروش تولید کنندگان آن می تواند بگذارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیلی از شرکت های تولید پنل در قیمت گذاری پنل های خود صرفا هزینه ی تولید را لحاظ نمی کنند ، بلکه سرعت فروش را نیز در نظر می گیرند.یعنی این که اگر همان مقدار پنل را که سال گذشته در شش ماه می فروختند و هزینه های انبارداری و تبلیغات بیشتری باید انجام می دادند ، امسال در زمان کمتری به فروش می رسانند.

دلیل دیگر این است که بسیاری از این شرکت ها از لیزینگ استفاده می کنند که این امر باتوجه به کاهش مالیات بسیار مقرون به صرفه تر شده است لذا کاهش ۳۰ درصدی مالیاتی ، به معنی سود بیشتر و در نتیجه کاهش قیمت فروش پنل می باشد.

شاید این بار برای شما این سوال پیش بیاید که شرکت ها چرا از سود خود کم می کنند.با اینکه می توانند سود بیشتری را برای خود به ارمغان بیاورند.یا بگویید اگر در ایران بود شرکتی که معافیت مالیاتی کسب می کرد حاضر بود که قیمت های جدید را کاهش دهد یا خیر؟

در خصوص سوال اول باید عرض کنیم که شرکت های خارجی چون با بازار جهانی مواجه هستند و رقابت برای آنها پیچیده تر است لذا مجبور هستند همیشه قیمت های خود را کم کنند تا بتوانند در بازار رقابت کنند و اگر قرار بود این شرکت ها انحصاری کار کنند یقینا نمی توانستند کاهش قیمتی داشته باشند.

اینم میتونه مفید باشه :  لیست قیمت اینورتر sma و kaco آخر مرداد 97

۴ . همکار های جدید در انرژی خورشیدی

حتما شما هم خبرهای جدید مبنی بر ورود شرکت های مطرح دنیا نظیر گوگل ، مایکروسافت ، اپل و … را به بازار انرژی خورشیدی شنیده اید.علاوه بر این غول های مطرح فناوری IT شرکت های نفت و گاز زیادی هم به حوزه انرژی خورشیدی وارد شده اند.ورود این شرکت ها به این عرصه باعث انتقال تجربه ، دانش و زیرساخت های بسیار حرفه ای تر به صنعت نوپای انرژی خورشیدی شده است.همین امر نیز باعث کاهش قیمت پنل خورشیدی است.

 

آیا پنل های خورشیدی در ایران نیز ارزان شده اند؟

حتما فکر می کنید که با کاهش قیمت پنل خورشیدی ، در سراسر جهان قیمت آنها در ایران نیز باید کم شده باشد.اما در واقعیت اصلا اینطور نیست.به دلیل گران شدن یورو و دلار که ارز مرجع جهت واردات محصولات می باشد هنوز تصویری از ارزان شدن محصولات در بازار ایران را ندیده ایم.از طرفی چون اکثر وارد کنندگان شرکت های بازرگانی هستند تا مهندسی لذا قیمت های خود را به احتمال زیاد کم نخواهند کرد.دلیل این کار هم این است که می گویند بازار سابقا کشش داشته است ، پس ازین به بعد هم با همین مقدار خواهیم فروخت.

اما قیمت پنل های خورشیدی داخلی با تغییر نسبتا کمی رو به رو بوده اند.جهت مشاهده ی قیمت روز پنل های خورشیدی به فروشگاه تجهیزات انرژی خورشیدی همیار سولار مراجعه فرمایید.

امیدواریم این مطلب برای شما همران گرامی مفید واقع شده باشه.این مطلب همچنین می تواند برای تولید کنندگان داخلی و مسئولین مربوطه نیز موثر واقع شود تا ایران از بازار جهانی عقب نماند.با توجه به افزایش نرخ ارز خارجی قیمت پنل های ایرانی به راحتی می توانند به رقابت با سایر پنل ها بپردازند.

به نظر شما چه چیزهای دیگری در این کاهش نرخ تاثیر داشته اند؟

نظر خود را می توانید از طریق قسمت نظرات در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب