رد کردن لینک ها

یک بار برای همیشه : پنل خورشیدی چگونه کار می کند؟

پنل خورشیدی می تواند با جذب انرژی خورشید و تبدیل آن به برق برای خانه یا بیزینس شما کار کند.

 

پنل خورشیدی چگونه کار می کند
نحوه ی کار پنل خورشیدی

خورشید ما یک راکتور هسته ای طبیعی است.بسته های کوچک انرژی به نام فوتون را آزاد می کند که ۹۳ مایل را از خورشید تا زمین در مدت حدود ۸.۵ دقیقه طی می کند.هر ساعت،به اندازه کافی فوتون به زمین برخورد می کند تا انرژی خورشیدی کافی برای تامین کل نیاز انرژی دنیا برای یک سال کامل تولید شود.

یک گزارش از آژانس بین المللی انرژی در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که خورشید تبدیل به منبعی انرژی با سریعترین رشد در جهان شده است که این اولین بار است که رشد انرژی خورشیدی از دیگر منابع سوخت پیشی گرفته است.در سالهای پیش رو همه ما به طریقی از منافع برق خورشیدی بهره خواهیم برد.

 

طرز عملکرد پنل خورشیدی به چه صورت است؟

وقتی فوتون ها به یک سلول خورشیدی برخورد می کند،الکترون ها را از اتم هایشان جدا می کنند.اگر کنداکتور ها به مثبت و منفی سلول وصل شوند،یک مدار الکتریکی را تشکیل می دهند.وقتی الکترون ها در یک مدار شناور می شوند،الکتریسیته تولید می کنند.چند سلول خورشیدی یک پنل خورشیدی را تشکیل می دهند و چند پنل(ماژول) میتوانند از طریق سیم کشی به هم متصل شوند تا یک آرایه خورشیدی را تشکیل دهند.هر چه پنل بیشتری به کار ببرید،انرژی بیشتری تولید خواهد شد.

اینم میتونه مفید باشه :  آشنایی با انواع اینورتر خورشیدی

 

پنل خورشیدی از چه چیزهایی ساخته شده است؟

پنل خورشیدی فتوولتائیک از تجمع چندین سلول خورشیدی ساخته می شود.سلول های خورشیدی از سیلیکون ساخته می شوند مثل نیمه رساناها.ساختار آن ها از یک لایه مثبت و یک لایه منفی تشکیل شده است که با هم یک میدان الکتریکی تشکیل می دهند،مانند میدانی که در باتری است.به زودی یک مطلب مخصوص اجزای تشکیل دهنده ی پنل خورشیدی خواهم نوشت که در آن به بررسی جزئیات بسیار دقیقتر می پردازیم.

پنل خورشیدی چگونه تولید برق می کند؟

پنل خورشیدی برق جریان مستقیم یا DC تولید می کنند.

با برق DC الکترون ها در یک مسیر اطراف یک مدار شناور می شوند.این مورد نشان می دهد یک باتری ، برق یک لامپ را تامین می کند.الکترون ها از سمت منفی باتری حرکت می کنند.از مسیر لامپ و به سمت مثبت باتری بر می گردند.با برق جریان متناوب یا AC ، الکترون ها هول داده شده و کشیده می شوند ، مسیر معینی را حفظ می کنند ، مثل یک سیلندر موتور ماشین.

همانطور که می دانید برای شبکه برق ایران جریان AC انتخاب شده است ، چون برای انتقال در مسافت های زیاد هزینه کمتری در بر دارد.این در حالی است که پنل های خورشیدی برق DC تولید می کنند.حال چطور برق DC را به شبکه AC تزریق کنیم؟

پاسخ واضح و ساده است.از اینورتر های مخصوص سیستم خورشیدی استفاده می کنیم.یعنی در انتهای پنلها ، اینورترهای خورشیدی را قرار می دهیم.بسته به ابعاد نیروگاه می توانیم از یک یا چند اینورتر استفاده کنیم.در مطالب آینده به انتخاب تعداد اینورتر و تفاوت های آنها با یکدیگر اشاره خواهیم کرد.برای اطلاع از مطالب آینده پیشنهاد می کنم عضو خبرنامه ی همیار سولار شوید.

اینم میتونه مفید باشه :  بزرگترین مزرعه های خورشیدی جهان قسمت اول

 

یک اینورتر خورشیدی چه کاری انجام می دهد؟

یک اینورتر خورشیدی برق dc را از آرایه های خورشیدی می گیرد و از آن برای تشکیل برق AC استفاده می کند.اینورترها مثل مغز سیستم هستند.در کنار تبدیل برق DC به AC،همچنین محافظت خطای زمین و آمار سیستم را فراهم می کنند،شامل ولتاژ و جریان مدارهای AC و DC،تولید انرژی و ردیابی نقطه بیشینه توان.

طریق ی تولید برق پنل خورشیدی خانگی و نیروگاه
طرز عملکرد پنل خورشیدی خانگی و نیروگاهی

خلاصه ی طرز کار کل سیستم خورشیدی

اول،نور خورشید به پنل خورشیدی در پشت بام برخورد می کند.پنل ها انرژی را به جریان DC تبدیل می کنند،که به اینورتر هدایت می شود.اینورتر برق DC را به AC تبدیل می کند که و سپس این برق به شبکه تزریق می شود.کنتوری که پس از اینورتر و پیش از شبکه قرار دارد مقدار برق تزریق شده را محاسبه می کند و به ازای همان مقدار هر دو ماه یکبار پول فروش برق پنل خورشیدی به حساب شما واریز می شود.یک درآمد ساده و پاک

برای اطلاع از نحوه ی درآمدزایی و فروش برق به شبکه می توانید به قسمت هدایت سرمایه گذاری سیستم خورشیدی در همیار سولار مراجعه کنید و یا با مشاورین همیار سولار تماس حاصل نمایید.

منبع:

What is solar energy

بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب