رد کردن لینک ها

آموزش شبیه سازی نیروگاه خانگی خورشیدی با PV syst (جلسه۳)

قسمت اول آموزش نرم افزار PV syst (معرفی کلیات)

قسمت دوم آموزش نرم افزار PV syst (انتخاب نوع سازه نیروگاه خورشیدی و زاویه ی قرارگیری )

 

ادامه ی آموزش نرم افزار PV syst : در این قسمت می پردازیم به اصول انتخاب تجهیزات اصلی مداری نیروگاه خورشیدی

ب)انتخاب عناصر موجود در دیاگرام PV syst

پس از کلیک بر روی System در پیشخوان اصلی شبیه ساز متصل به شبکه پنجره ای باز می شود که در آن باید نوع و مقدار هر یک از اجزای تشکیل دهنده ی شبکه ی فتوولتائیک و همچنین نحوه ی آرایش آنها نیز را مشخص کنیم.

در انتخاب انواع عناصر نرم افزار به ما کمک می کند تا محدودیت های واقعی را هم در نظر بگیریم.این محدودیت ها هم به صورت پیش فرض در نرم افزارموجود می باشند و هم در قسمت های قبل تر آنها را به صورت دستی وارد کرده ایم.

در پنجره ی باز شده ابتدا باید تعداد زیر آرایه های سیستم اصلی را مشخص کنیم.برای درک بهتر این موضوع فرض می کنیم که در پروژه ی احداث نیروگاه متصل به شبکه در مدرسه سیستم ما از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت بر روی بام مدرسه قرار می گیرد و قسمت دیگر بر روی زمین و همچنین عناصر مصرفی نظیر پنل ها و یا اینورتر ها در این دو بخش متفاوت باشند.برای انجام عملیات شبیه سازی در حالت فوق باید number of kinds of sub-array را روی ۲ قرار دهیم ولی اگر فرض کنیم که سیستم ما به صورت یکپارچه و فقط روی بام ساخته شود مقدار فوق را روی ۱ تنظیم می کنیم.توجه کنید که با توجه به تعدادی که وارد می کنیم سربرگ به ادامه ی پنجره ی کنونی اضافه می شود جهت اعمال مشخصات سایر المان ها.فقط توجه داشته باشید که حداکثر تعداد زیر آرایه ی نا همگن ۸ می باشد.

pvsyst array
چیدمان آرایه ها در پی وی سیست

در قسمت بعدی از این پنجره یک عنوان برای هر زیر آرایه انتخاب می کنیم و در بخش presizing help باید پیشبینی خود از ملزومات اجرای پروژه را وارد کنیم.یعنی یا مقدار توان مصرفی که مد نظر داریم که سیستم تولید کند و یا فضای خالی موجود را برای بهینه سازی روند شبیه سازی وارد کنیم تا نرم افزار در انتخاب عناصر تشکیل دهنده ی نیروگاه به ما راهنمایی های لازم را انجام دهد.پر کردن این قسمت الزامی نیست اما به ما در انتخاب و چینش عناصر بسیار کمک می کند.

اساس طراحی یک سیستم فتوولتائیک از سه فاکتور تعیین می شود که عبارت اند از مقدار توان مصرفی، فضای مدنظر جهت اشغال توسط پنل ها و هزینه های اقتصادی.

اینم میتونه مفید باشه :  بررسی باتری خورشیدی،یکی از اجزای اصلی سیستم های خورشیدی
pv syst design parameters
پارامترهای طراحی نیروگاه خورشیدی PV syst

سپس بر اساس برند مورد نظر و همچنین و پارامتر های موجود پنل خورشیدی و مبدل را انتخاب می کنیم تا نرم افزار به صورت خودکار تعداد مورد نیاز از هر کدام و همچنین نحوه ی آرایش پنل ها به صورت موازی و سری را برای ما تعیین کند.

برند و پارامتر های عناصر باید در پایگاه داده نرم افزار ثبت شده باشند در غیر این صورت باید به صورت دستی آنها را وارد پایگاه داده کنیم دقیقا مشابه عملیات تعریف کردن مکان جغرافیایی در پایگاه داده.

برای درک بهتر این بخش نیز به سراغ مثل اول می رویم.همانطور که اشاره  کردیم بر روی بام مدرسه ای به فضای ۱۲۵ متر مربع می خواهیم پنل خورشیدی نصب کنیم که دارای زاویه ی ۳۷ درجه و رو به جنوب می باشد.

ابتدا پنل خورشیدی مورد نظر خود را از لیست نرم افزار PV syst انتخاب می کنیم.توجه داشته باشید که برای تسهیل در پیدا کردن پنل مورد نظر می توانید بر اساس سال تولید و یا برند آن را فیلتر کنید.

در انتخاب پنل مورد نظر به میزان توان تولیدی پنل و همچنین ولتاژ خروجی آن توجه داشته باشید.

پس از انتخاب پنل خورشیدی نرم افزار به صورت خودکار میزان توان مورد نظر برای مبدل را به شما پیشنهاد می دهد که این مقدار حداقل مقدار برای انتخاب اینورتر است.

برای مثال اگر پنل ۱۱۰ وات از شرکت Generic با ولتاژ ۲۹ انتخاب کنیم با توجه به فضایی که در اختیار داریم حداکثر می توانیم ۱۳۹ پنل استفاده کنیم و با توجه به تنظیمات جغرافیایی و نحوه ی قرارگیری پنل نیازمند مبدل ۳/۱۱ کیلووات می باشیم.

pvsyst panel and inverter design
آرایش صحیح پنل و اینورتر در PV syst

بدین  منظور می توانیم یک اینورتر ۱۲ کیلو وات انتخاب کنیم.توجه داشته باشید که نرم افزار به صورت خودکار با توجه به اندازه های پیشفرض مساحت یا توان خروجی چیدمان را به صورت خودکار برای ما طراحی می کند.البته در این مرحله می توانیم از چند مبدل استفاده کنیم به عنوان نمونه به جای یک مبدل ۱۲ کیلو وات از سه مبدل ۴ کیلو وات استفاده کنیم.

همچنین برای تغییر در تعداد و چینش آرایه ها به صورت سری و موازی باید به جریان و ولتاژ نهایی سیستم توجه کنیم که حداقل و حداکثرهای مبدل و شرایط فیزیکی را رعایت کنیم.

تنظیمات مرتبط دیگر با این بخش مبدل هایmulti-MPPT  می باشند که در پیوست دو به آن اشاره می شود.

 

pv syst deign
چیدمان صحیح پنل و اینورتر در پی وی سیست با ارور جزئی

پ)اطلاعات هدر رفت یا تلفات سیستم در PV syst

گزینه ی سومی که در قسمت متغییر های الزامی با آن مواجه می شویم مرتبط با داده هایی است که باعث افزایش راندمان شبیه سازی می شوند.در واقع مقاومت و هدر رفت های مختلف عناصر سیستم و BOS را از این طریق وارد می کنیم.معمولا این تنظیمات را به صورت پیشفرض قرار می دهیم.چنانچه مایل به یادگیری بیشتر هستید به آموزش های حرفه ای مراجعه کنید.

اینم میتونه مفید باشه :  آموزش شبیه سازی نیروگاه خانگی خورشیدی با پی وی سیست (جلسه2)

ت)توان مصرفی ( یا شبکه سراسری و یا غیر از شبکه )

چنانچه net metering فعال باشد گزینه ای تحت عنوان user`s need اضافه می شود که مقدار توان مصرفی شبکه را باید در آن وارد کنیم که این مقدار معمولا برای نیروگاه متصل به شبکه به صورت نامحدود می باشد بدین معنا که هر مقدار سیستم انرژی تولید می کند به شبکه سراسری برق تزریق می شود و کنتور به صورت معکوس می چرخد.
اما چنانچه در سیستم از کنتور دو طرفه استفاده می کنیم و در نظر داریم که توان مشخصی را به شبکه و همچنین به سایر مصرف کننده ها انتقال دهیم باید از سایر گزینه های این بخش استفاده کنیم :

pv syst consummations
توان مصرفی نیروگاه خورشیدی در pv syst

Fixed constant load : زمانی که یک مقدار ثابت و از پیش تعیین شده را برای مصرف کننده ها در نظر می گیریم.

Monthly values : هر وقت توان مصرفی را به صورت ماهانه داشته باشیم به عنوان نمونه نیروگاه هایی که علاوه بر وظیفه ی انرژی رسانی به شبکه سراسری برای کشاورزان نیز مورد استفاده قرار می گیرند در برخی از ماه ها نسبت به سایر اوقات سال توان بیشتری مصرف می کنند.بدین منظور برای شبیه سازی هر چه بهتر پس از انتخاب این  گزینه به سربرگ دوم می رویم و اطلاعات توان مصرفی در هر ماه را وارد می کنیم.(توجه کنید که سربرگ دوم پس از انتخاب این گزینه ظاهر می شود.)

Daily values : مشابه حالت قبل است با این تفاوت که داده های روزانه را بجای داده های ماهانه وارد می کنیم.

Probability profiles : پس از انتخاب این حالت در سربرگ اول س

pv syst rooftop
مصرف پلکانی pv syst

گزینه ی جدید ظاهر می شود که به واحد آنالیز داده ها بر اساس سال ، فصل و هفته را باید انتخاب کنیم.سپس به سربرگ دوم که به تازگی نمایان شده می رویم و در قسمت scale یک عدد اعشاری وارد می کنیم.این عدد قدر نسبت دنباله ی عددی می باشد که اعداد این دنباله بازه های توان مصرفی هستند و در قسمت سمت راست سربرگ دوم باید درصد استفاده از این بازه ها را وارد کنیم.

برای درک بهتر مطلب فوق به تصویر زیر دقت کنید که قدر نسبت را روی ۱۰ وات تنظیم کردیم و بازه ها با اختلاف ۱۰ وات از همدیگر تشکیل شده اند و سپس درصد بهره برداری از توان مصرفی ۰ تا ۱۰ وات را روی ۳۸ درصد قرار دادیم.

 

به پایان این قسمت رسیدیم.امیدواریم تو این قسمت تونسته باشید نیروگاه خودتون رو با پنل و اینورتر دلخواه خودتون طراحی کرده باشید.اگر تو این کار موفق بودید برید قسمت بعد و اگر به ارورهای خاصی برخورد کردید اون رو از طریق کامنت های همین صفحه با ما در میون بگذارید تا همکارانمون بهتون راهنمایی کنند.

بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب