رد کردن لینک ها

آموزش شبیه سازی نیروگاه خانگی خورشیدی با پی وی سیست (جلسه۲)

با سلام مجدد خدمت همراهان گرامی همیار سولار.امیدواریم که قسمت قبلی آموزش نرم افزار پی وی سیست براتون مفید واقع شده باشه.تو قسمت قبل صرفا به معرفی قسمت های مختلف نرم افزار پرداختیم و یک دید کلی رو برای شما ایجاد کردیم.حالا تو این قسمت می خوایم یک گام فراتر بریم و پروژه ی عملی که باید به شرکت توزیع یا ساتبا ارائه بدید و تو پروندتون قرار بگیره برای احداث نیروگاه رو انجام بدیم.

این قسمت و قسمت های بعدی به شما نرم افزار رو به صورت کاملا عملی آموزش میده.اما همونطور که تو قسمت قبل هم عرض کردیم برای یادگیری حرفه ای نرم افزار و تحلیل های جامع یک نیروگاه خورشیدی خانگی و یا مزرعه ی خورشیدی مگاواتی به قسمت های بعدی مراجعه کنید.

فصل دوم: شبیه سازی در چارچوب مثال کاربردی به کمک پی وی سیست

در ادامه به آموزش بخش های مختلف سیستم شبیه ساز در قالب نمونه ی کاربردی و مثال خواهیم پرداخت.فرض می کنیم که در حال راه اندازی یک نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه بر روی سقف مدرسه ای در شمال کشور واقع در شهر رشت (باران) می باشیم.لذا از این پس تمام مثال هایی که استفاده خواهیم کرد با توجه به همین موقعیت و فضا خواهد بود.

بدین منظور قسمتی از سقف که رو به جنوب می باشد را باید برای نصب آرایه های خورشیدی آماده کنیم.فرض را بر این می گذاریم که این فضا در ابعاد ۵ در ۲۵ متر می باشد که جمعا مساحت ۱۲۵ متر مربع را می توانیم پنل نصب کنیم.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم برای شبیه سازی و گزارش گیری از سیستم های متصل به شبکه نمی توان از «طراحی مقدماتی» استفاده کرد و «طراحی پروژه» بر آن ارجحیت دارد.لذا پس از اجرای نرم افزار بر روی project design کلیک می کنیم و سپس بر روی grid-connected کلیک می کنیم.

PVsyst ongrid design
طراحی متصل به شبکه پی وی سیست

حال شما به پیشخوان اصلی تنظیمات شبیه سازی برای پروژه ی متصل به شبکه وارد شده اید.این پیشخوان از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که قسمت نخست جهت لحاظ کردن پیکربندی های اولیه و طبیعی پروژه می باشد.قسمت دوم هم برای تنظیم کردن متغییر های پروژه نظیر زاویه ی قرارگیری پنل ، تعداد و نوع پنل و اینورتر ،مصرف کننده ها و … می باشد که مفصلا در ادامه توضیحات مرتبط با هر یک از آنها را ارائه خواهیم داد.

ابتدا بر روی new project کلیک می کنیم.تا پروژه ای صفر برای ما باز شود.طبیعتا اولین قدم برای شبیه سازی انتخاب محل دقیق اجرای پروژه می باشد.

محل اجرای پروژه باید در پایگاه داده برنامه موجود باشد ، در غیر این صورت مکان جغرافیایی را باید به صورت دستی در پایگاه داده وارد کنیم.بدین منظور از قسمت شبیه ساز متصل به شبکه خارج می شویم.در منوی اصلی بر روی Databases کلیک می کنیم.سپس بر روی Geographical  site کلیک می کنیم.

پنجره ی ظاهر شده تمام شهر ها و مکان های ثبت شده در پایگاه داده را به ما نشان می دهد.برای انتخاب از بین لیست مذکور می توانیم بر اساس قاره ها مکان ها را فیلتر کرده و براحتی در میان آنها جست و جو کنیم.اگر هم مکان و شهر مورد نظر ما در لیست نبود باید آن را به صورت دستی و با کمک نقشه ی گوگل به پایگاه داده اضافه کنیم.بدین منظور در همین پنجره بر روی New کلیک می کنیم.در پنجره ی جدید با سه سربرگ مواجه هستیم.

اینم میتونه مفید باشه :  تقسیم بندی سیستم های خورشیدی فتوولتائیک

به کمک سربرگ سوم می توانیم اطلاعات جغرافیایی یک نقطه را به راحتی پیدا کنیم و سپس این اطلاعات را در سربرگ اول که مربوط به تنظیمات جغرافیایی نقطه ی اجرای پروژه می باشد وارد کنیم.به عنوان نمونه طول و عرض جغرافیایی نقطه ای را به وسیله ی سربرگ سوم پیدا می کنیم و سپس در سربرگ اول وارد می کنیم.

سپس به کمک قسمت Meteo data import اطلاعات مربوط به نقطه ی مدنظر را با توجه به دو منبع وارد سیستم می کنیم.برای نمونه پس از وارد کردن طول و عرض جغرافیایی و ثبت آنها منبع ورودی اطلاعات را بر روی ناسا قرار می دهیم و بر روی Import کلیک می کنیم و سپس به تب دوم می رویم.همانطور که مشاهده می کنید تمام داده ها از ناسا گرفته شده و همچنین ما برای افزایش بهره وری محاسبات می توانیم به صورت دستی در تمام داده ها تغییرات لازم را اعمال کنیم.به عنوان نمونه دمای شهر محل اجرای پروژه در تابستان ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد که ناسا آن را ۱۸ درجه ی سانتی گراد تعیین کرده لذا برای بهبود محاسبات کافیست آن را از همین سربرگ دوم ویرایش کنیم.

پس از تعریف مکان اجرای پروژه در پایگاه داده به ادامه ی عملیات شبیه سازی با نرم افزار پی وی سیست می پردازیم لذا مجدد به قسمت شبیه ساز و طراحی پروژه ی متصل به شبکه می رویم.(Project design ->Grid-connected)

در گام بعد باید مکان اجرای پروژه را که در پایگاه داده ثبت کردیم ، انتخاب کنیم.بدین منظور بر روی Site and meteo کلیک می کنیم.سپس کشور ، محل اجرای پروژه و فایلی که در هنگام ایجاد مکان ذخیره کردیم را انتخاب می کنیم و سپس بر روی تایید کلیک می کنیم.

در گام بعد برای پیکربندی سایر اطلاعات جغرافیایی محل اجرای نیروگاه خورشیدی  بر روی دکمه ی albedo کلیک می کنیم که پنجره ای حاوی سه سربرگ باز می شود.سر برگ نخست تحت عنوان albedo را معمولا به صورت پیشفرض نگه می داریم و در آن تغییراتی اعمال نمی کنیم.در واقع albedo به معنای میزان نور بازتاب شده نسبت به میزان کل نوری که به سطح می رسد می باشد.ضریب بازتاب برای اکثر محیط ها علی الخصوص محیط های شهری و حاشیه ی شهر دو دهم می باشد.البته این ضریب می تواند در ماه های سال متفاوت باشد به همین دلیل در این قسمت از نرم افزار می توانید میزان ضریب بازتاب را متناسب با ماه های میلادی وارد کنید.

البته نباید از ذکر این نکته غافل شد که ضریب بازتاب برای هر محیط متفاوت می باشد.بدین منظور یک قسمت به عنوان راهنما در همین پنجره برای انتخاب عدد مناسب ضریب بازتاب تعیین شده است که به ما در انتخاب صحیح ضریب بازتاب در بازه های زمانی مختلف کمک می کند.برای مثال در مکان هایی که برف فراوان داریم این ضریب به ۰٫۸۲ هم می رسد.

اینم میتونه مفید باشه :  بررسی باتری خورشیدی،یکی از اجزای اصلی سیستم های خورشیدی

ضریب بازتاب های پرکاربرد و معمول در نرم افزار پی وی سیست

pv syst albedo table
ضریب بازتاب های معروف در پی وی سیست

سربرگ دوم برای اعمال شرط های لازم برای اجرای پروژه مطابق با استاندارد های مختلف می باشد که اگر در روند شبیه سازی داده های بدست آمده از محدوده های مشخص شده خارج شود نرم افزار تذکر می دهد که ایمنی پروژه رعایت نشده است و این داده ها هیچ گونه نقشی در داده های شبیه سازی نخواهند داشت و صرفا جهت کنترل سیستم هستند.در واقع سربرگ دوم و سوم در اجرای پروژه بسیار مفید هستند و در انتخاب عناصر تشکیل دهنده ی سیستم خورشیدی به کاربر در هر مرحله راهنمایی های لازم را ارائه می دهند.

پس از اعمال تنظیمات جغرافیایی اولیه و تایید آنها به پیشخوان تنظیمات شبیه ساز متصل به شبکه بر می گردیم.توجه داشته باشید که در این قسمت به عنوان بک آپ گرفتن و یا استفاده ی آتی از اطلاعات مکان می توانید پروژه را ذخیره کنید.

در ادامه ی روند شبیه سازی باید اطلاعات و متغییر های دخیل در پروژه را وارد نرم افزار کنیم.با کلیک بر روی دکمه ی New variant اطلاعات قبلی کامل پاک شده و از نو می توانیم اطلاعات جدید شبیه سازی را وارد کنیم.

در قسمت دوم پیشخوان علاوه بر دکمه های مدیریت پروژه اعم از پاک کردن ، ریست کردن ، ذخیره کردن و فراخوانی سه بخش جهت وارد کردن اطلاعات موجود می باشند که عبارت اند از :

  1. متغییر های الزامی جهت عملیات شبیه سازی در نرم افزار پی وی سیست
  2. متغییر های دلخواه جهت انجام شبیه سازی در نرم افزار پی وی سیست
  3. گزینه های نمایش خروجی و عملیات شبیه سازی در نرم افزار پی وی سیست

که هر یک از این گزینه ها در تصویر زیر مشخص شده اند.

PV syst panel and inverter
انتخاب تجهیزات در پی وی سیست

متغییر های الزامی

الف ) جهت و سازوکار قرارگیری پنل ها یا Orientation در نرم افزار پی وی سیست

پس از کلیک بر روی این گزینه پنجره ای باز می شود که در آن باید نوع چینش آرایه و یا پنل های سیستم فتوولتائیک را انتخاب کنیم. بدین منظور ابتدا باید نوع استراکچر و یا سازه ای که پنل قرار است روی آن سوار شود را انتخاب کنیم ، سپس زاویه ی قرارگیری پنل از سطح زمین یا tilt و بعد جهت جغرافیایی که پنل باید به آن سمت باشد را وارد می کنیم.

برای انتخاب نوع استراکچر در مثالی که در ابتدای فصل عنوان کردیم ، چون قرار است پنل بر روی سقف مدرسه نصب شود لذا از استراکچر با پایه و زاویه ی ثابت استفاده می کنیم.همچنین چون این مکان در عرض جغرافیایی ۳۷ درجه می باشد زاویه ی پنل با زمین را ۳۷ درجه و به سمت جنوب قرار می دهیم.

همچنین نرم افزار راهنمایی های لازم را برای زاویه و جهت بهینه به کاربر ارائه می دهد که این بهینه سازی را می توان بر اساس ملاحظات سالانه ، تابستانه و یا زمستانه فیلتر کرد تا به حداقل برسد.

pvsyst orientation
بهینه سازی زاویه پنل در نرم افزار پی وی سیست

 

این قسمت رو هم همینجا در کنار همراهان دوست داشتنی همیار سولار به پایان می رسونیم . امیدواریم که براتون مفید واقع شده باشه.تو قسمت بعد به آرایش پنل و اینورتر مناسب خواهیم پرداخت.

بازگشت به بالای صفحه
مجله ایمیلی انرژی خورشیدی
الآن می تونید به صورت رایگان عضو بشید
می خواهم عضو شوم
نه ممنون
close-link

دانلود رایگان کتاب

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید.همچنین لطفا ایمیل یکی از دوستان خود را وارد کنید تا با همیار سولار آشنا شود
دانلود رایگان کتاب